Sveučilišni savjetovališni centar njeguje suradnju sa partnerima i uključen je u rad niza projekata.
U nastavku navodimo tekuće projekte i suradnje:
UNIRI brine – Stručna i vršnjačka potpora osiguravanju dobrobiti studenata i studentica na Sveučilištu u Rijeci
Projekt “UNIRI brine -Stručna i vršnjačka potpora osiguravanju dobrobiti studenata i studentica na Sveučilištu u Rijeci” za cilj ima razvoj institucijske podrške studentima i studenticama. Uz stručno vođenje Sveučilišnog savjetovališnog centra vršnjačku će podršku jednim drugima pružati studenti i studentice sa svih sastavnica Sveučilišta u Rijeci. Projektne aktivnosti namijenjene su osnaživanju osobnog razvoja, očuvanju mentalnog zdravlja i osiguravanja dobrobiti studenata i studentica.
YUFE – Mlada Sveučilišta za Budućnost Europe
Mreža mladih sveučilišta za budućnost Europe – Young Universities for the Future of Europe (YUFE) snažno je strateško partnerstvo mladih, istraživački usmjerenih sveučilišta iz niza europskih država. YUFE mrežu čini deset europskih sveučilišta i dva ne-akademska partnera, koja zajedničkom vizijom žele preoblikovati prostor europskog visokog obrazovanja. Cilj YUFE mreže je uspostavljanje modela mladog, usmjerenog na studente, neelitnog, otvorenog i uključivog Europskog Sveučilišta. Jedinstven ekosustav koji će povezivati sveučilišta sa zajednicama, YUFE se temelji na suradnji visokoobrazovnih institucija i javnog i privatnog sektora te građana diljem Europe.
Za više informacija o YUFE mreži i kako aktivno sudjelovati u posve novom obliku otvorenog i uključivog Europskog Sveučilišta potražite na stranicama Sveučilišta u Rijeci i na yufe.eu.
Centar podrške studentima i mladima s invaliditetom
Udruga za mlade i studente s invaliditetom Primorsko-goranske županije ”ZNAM” u partnerstvu sa Sveučilištem u Rijeci provodi trogodišnji programa pod nazivom ,,Centar podrške mladima i studentima s invaliditetom”.
Program je usmjeren prema studentima i mladima s invaliditetom a cilj je prevencija institucionalizacije osoba s invaliditetom i povećanje neovisnosti osoba s invaliditetom kroz proces obrazovanja
Program obuhvaća:
- prijevoz studenata i mladih s invaliditetom
- podršku studentima s invaliditetom u studentskom domu
- grupu podrške studenata s invaliditetom
- stručnu konferenciju o obrazovanju osoba s invaliditetom
Za dodatne informacije o programu pratite mrežne stranice i društvene mreže Sveučilišnog savjetovališnog centra, Facebook Udruge “ZNAM” ili direktno kontaktirajte Udrugu na udruga.znam@gmail.com.
Koordinacija Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju
Sveučilišni savjetovališni centar aktivni je član Koordinacije Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju čiji su osnovni zadaci:
- promicanje načela inkluzivnosti obrazovanja, nediskriminacije, univerzalnog dizajna i razumne prilagodbe, osiguranje uvjeta za kvalitetno i jednako dostupno visoko obrazovanje na svim razinama pod jednakim uvjetima bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi
- usklađivanje praksi postupanja u osiguravanju podrške studentima na ustanovama visokog obrazovanja u RH, posebice identificiranih ranjivih skupina studenata
- usklađivanje i zajedničko predlaganje inicijativa za unaprjeđenje položaja studenata s invaliditetom i drugih ranjivih skupina studenata u sustavu visokog obrazovanja
- konzultacije oko iznalaženja rješenja za izazove prilikom prilagodbe visokog obrazovanja studentima
- djelovanje kao referentna točka koju će konzultirati razni dionici prilikom donošenja odluka i zakonskih rješenja koja se tiču studenata s invaliditetom i/ili drugih ranjivih skupina studenata
- suradnja s međunarodnim ustanovama, institucijama, tijelima i organizacija i prenošenje pozitivnih međunarodnih praksi u području osiguranja pristupačnosti visokog obrazovanja
- druga pitanja koja su važna za ostvarivanje ravnopravnog pristupa visokom obrazovanju
Mreža Cjeloživotno učenje za sve
Sveučilišni savjetovališni centar Sveučilišta u Rijeci član je Mreže Cjeloživotno učenje za sve koja je pokrenuta u listopadu 2020. godine u sklopu projekta „Tematska mreža Cjeloživotno obrazovanje dostupno svima“, čiji je nositelj Institut za razvoj obrazovanja te koji je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda.
Mreža Cjeloživotno učenje za sve zalaže se za pravičan i uključiv sustav odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj.
Svrha Mreže je povezati znanstvenike, organizacije civilnog društva i druge dionike za zajedničko djelovanje u identificiranju obrazovnih nejednakosti, predlaganju javnopolitičkih rješenja za otklanjanje istih te raspravljanju i zagovaranju istih putem strukturiranih dijaloga s javnom upravom i drugim dionicima.
Više informacija o Mreži, o njenim načelima i načinu rada, kao i o ključnim terminima kojima će se baviti Mreža, dostupne su u sljedećem dokumentu: Mreža cjeloživotno učenje za sve: svrha, načela, aktivnosti i članovi te mrežnim stranicama: www.obrazovanjezasve.hr.
U nastavku navodimo završene projekte u kojima su smo sudjelovali:
DIOSI
Projekt DIOSI promovira cjeloviti koncept doktorskog obrazovanja, od razvoja novog zajedničkog doktorskog obrazovnog programa, preko pružanja obuke o otvorenoj znanosti i otvorenim inovacijama i poduzetništvu za doktorande i istraživače u ranoj karijeri, do mjerenja utjecaja takvog osposobljavanja stvaranjem okvira za praćenje utjecaja i ishoda učenja.
Za više detalja posjetite stranicu projekta.
Projekt SHEFCE
Sveučilište u Rijeci je sudjelovao kao partner u projektu “Upravljanje visokim obrazovanjem za angažman u zajednici“ (eng. Steering Higher Education for Community Engagement – SHEFCE) u okviru programa Erasmus+ – Ključna aktivnost 2: Strateška partnerstva za područje visokog obrazovanja.
Dugoročni cilj projekta SHEFCE je doprinijeti povećanju angažmana u zajednici europskih sveučilišta, u obliku partnerstva s lokalnim i regionalnim dionicima u rješavanju društvenih izazova. Specifični cilj projekta je izgraditi kapacitete sveučilišta, kreatora politika i dionika za uključivanje zajedničkog angažmana u visoko obrazovanje u Europi.
Projekt SHEFCE nastavak je projekta TEFCE (Towards a European Framework for Community Engagement in Higher Education) u sklopu kojeg je razvijen TEFCE toolbox kao podrška sveučilištima i kreatorima politike pri angažmanu u društvu i zajednici.
Tempus EduQuality
Tempus projekt Education for Equal Opportunities at Croatian Universities – EduQuality imao je za cilj izjednačavanje mogućnosti za studente s invaliditetom u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj.
Nositelj projekta bilo je Sveučilište u Zagrebu, dok su partneri bili: Sveučilište u Rijeci (Sveučilišni savjetovališni centar), Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Sveučilište u Splitu, Sveučilište u Dubrovniku, Institut za razvoj obrazovanja, Hrvatski studentski zbor, Sveučilište Strathclyde (Velika Britanija), Sveučilište u Göteborgu (Švedska), Sveučilište Masaryk (Češka), Sveučilište Aarhus (Danska) te Svuečilište u Zadru.
Specifični ciljevi projekta bili su usmjereni na: unapređenje postojećih i razvoj novih oblika podrške u izjednačavanju mogućnosti za studente s invaliditetom na hrvatskim sveučilištima, pokretanje stvaranja nacionalnih standarda i smjernica za razvoj pristupačnosti visokog obrazovanja studentima s invaliditetom (prijedlog nacionalnog dokumenta), osiguranje dostupnosti, održivosti i kvalitete sustava podrške za izjednačavanje mogućnosti studentima s invaliditetom u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj.
Tijekom trogodišnjeg trajanja te kroz prikupljene primjere dobre prakse partnerskih europskih sveučilišta projekt je rezultirao pokretanjem kolegija Vršnjačka potpora studentima s invaliditetom, objavljivanjem osam svezaka priručnika o prilagodbi akademskih aktivnosti potrebama studenata s invaliditetom, educiranim edukatorima na svim hrvatskim sveučilištima te kreiranim uvjetima za uvođenje jedinstvenih nacionalnih standarda i smjernica za razvoj pristupačnosti visokog obrazovanja studentima s invaliditetom u Republici Hrvatskoj.
Suradnja s Udrugom SAZRI
Sveučilišni savjetovališni centar surađuje s Udrugom SAZRI koja je osnovana s ciljem razvitka i unaprjeđenja kvalitete života te promicanja i zaštite prava članova akademske zajednice grada Rijeke.
Tijekom 2014. godine realiziran je zajednički projekt osmišljavanja i izrade interaktivne aplikacije za studente SKRIPTA, a u 2015. godini doniranim sredstvima od HEP-a nabavljena je specijalizirana oprema za slijepe i slabovidne studente. Čitač ekrana JAWS, govorna jedinica za hrvatski jezik te Zoom text software za uvećanje sadržaja na ekranu doprinijet će izjednačavanju uvjeta studiranja studenata s oštećenjm vida riječkog Sveučilišta.
U budućnosti se planira daljnji razvoj Skripte, kao i osmišljavanje novih zajedničkih projekata namjenjenih studentima i drugim članovima akademske zajednice.
Korisnik je dolaskom na stranice dobivao mogućnost odabira avatara nakon čega se otvarala mapa s interaktivnim elementima. Prelaskom miša po dijelovima mape grada prikazivao se kratki opis sadržaja koji se može pronaći u tom dijelu grada.
Skripta je razvijena u Sveučilišnom savjetovališnom centru Sveučilišta u Rijeci u sklopu provedbe projekta IPA BGUE 04 06 – Razvoj ljudskih potencijala “Unapređivanje kvalitete studiranja za skupine studenata u nepovoljnom položaju kroz uloge studentskih savjetovališnih službi. U realizaciji projekta sudjelovala je i Udruga SAZRI, kao i volonteri – studenti Riječkog sveučilišta. 2018. godine aplikacija je prestala s radom zbog nemogućnosti daljnjeg održavanja.
Razvoj ljudskih potencijala – ˝Unapređivanje kvalitete studiranja za skupine studenata u nepovoljnom položaju kroz uloge studentskih savjetovališnih službi˝ – StuDiSupport
IPA projekta StuDiSupport, čiji je nositelj bilo Sveučilište u Zagrebu, a jedan od partnera Sveučilište u Rijeci (Sveučilišni savjetovališni centar) imao je za cilj razvoj i promicanje programa podrške studentima s naglaskom na podzastupljene skupine, kako bi se povećao broj upisa i završnost studenata u nepovoljnom položaju u sustavu visokog obrazovanja.
Specifični ciljevi projekta bili su umjereni na verificiranje modela pružanja podrške kroz studentske savjetovališne službe, promociju i dostupnost savjetovališnih službi te poboljšanje kvalitete obrazovanja i poticanje socijalne integracije studenata s invaliditetom i studenata kojima je potrebna dodatna podrška u sustavu visokog obrazovanja.
Tijekom 18 mjeseci trajanja projekta opremljene su savjetovališne službe te su osigurani ljudski resursi za provedbu aktivnosti. Pored izrade smjernica i protokola za provođenje sustava podrške studentima s invaliditetom i privremenim teškoćama na sveučilištima, ključne aktivnosti projekta bile su usmjerene na pružanje podrške studentima kroz studentske savjetovališne službe na Sveučilištu u Zagrebu i Sveučilištu u Rijeci, kreiranje te provođenje radionica za sveučilišno osoblje i studente.
Specifične aktivnosti koje su provedene na Sveučilištu u Rijeci su razvoj dvije on-line aplikacije – sustav rane detekcije studenata rizičnih za razvoj psiholoških problema te interaktivna on-line aplikacija “Skripta”
Projekt StuDiSupport financiran je u sklopu programa IPA: Komponenta IV – Razvoj ljudskih potencijala na temelju poziva za “Integraciju skupina u nepovoljnom položaju u redoviti obrazovni sustav”.