Prilagodba nastave, provjera znanja i literature

Imaš potrebu za određenom prilagodnom nastave, ispita i literature? Primjerice, produljeno vrijeme pisanja pismenog ispita, usmeno odgovaranje, uvećani tisak, pomoć pri pisanju, dobivanje prezentacija i nastavnih materijala u digitalnom obliku i sl. U nastavku saznaj koje mogućnosti možeš ostvariti i koje su tvoje obveze.

Prijedlog razumne prilagodbe u skladu je s brojnim dokumentima i zakonskim aktima (Ustav RH, Konvencija i Deklaracija o pravima osoba s invaliditetom, Nacionalni plan izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom za razdoblje od 2021. – 2027.), a s ciljem izjednačavanja mogućnosti studiranja studenata s invaliditetom, ali i drugim dokumentiranim teškoćama. Potrebe prilagodbe akademskog okruženja nastaju u interakciji s čimbenicima u okolini poput infrastrukture sveučilišnih sastavnica, načina provjera znanja, organizacije nastavnog procesa i sl.

Neki od primjera prilagodbe nastave mogu uključivati:

• prilagodba ispitne literature
  • unaprijed ustupanje prezentacija i nastavnih materijala u digitalnom obliku
  • korištenje prilagođenom opremom tijekom predavanja (računala s ugrađenim čitačem ekrana i govornom jedinicom)
  • potporu druge osobe (asistenta) u zapisivanju bilježaka i praćenju predavanja (npr. vršnjačka potpora)
  • produljeno vrijeme za predaju seminarskih i drugih radova
  • audio snimanje predavanja (uz prethodni dogovor s nastavnikom)
  • alternativne oblike izvršavanja obveza (npr. pisanje seminarskog rada,
    sudjelovanje u projektu…) u slučaju nemogućnosti sudjelovanja u nastavi ili izvršavanja svojih obaveza
  • individualne termine za ispite

Neki od primjera prilagodbi na ispitima uključuju:

• produljeno vrijeme pisanja ispita (do najviše dvostruko više vremena u odnosu na
    ostale studente)
  • usmene umjesto pisanih provjera znanja, i obratno (u skladu s ishodima učenja predmeta)
  • pisanje ispita u posebnoj prostoriji
  • korištenje prilagođenom opremom (npr. računala s ugrađenim čitačem ekrana i
    govornom jedinicom) tijekom provjera znanja
  • grafičku prilagodbu ispitnog materijala (npr. uvećana slova, proredi)
  • potporu druge osobe (vršnjačka potpora) u zapisivanju odgovora (po diktatu)

Podnošenje zahtjeva za prilagodbu akademskog okruženja

Postupak odobravanja prilagodbi akademskog okruženja

Prilagodba literature

Je li vam sadržaj ove stranice bio koristan?

Odaberite palac gore ako vam je sadržaj ove stranice bio od pomoći, a ako mislite da bi nešto mogli poboljšati, odaberite palac dolje i ostavite svoj komentar.

Drago nam čuti da vam je ovaj sadržaj bio od pomoći.

Za više sličnog sadržaja zapratite nas na društvenim mrežama.

Žao nam je što nismo bili od pomoći!

Recite nam na koji način bi mogli poboljšati sadržaj ove stranice...

Ažurirano 14.11.2023.