Imaš potrebu za određenom prilagodnom nastave, ispita i literature? Primjerice, produljeno vrijeme pisanja pismenog ispita, usmeno odgovaranje, uvećani tisak, pomoć pri pisanju, dobivanje prezentacija i nastavnih materijala u digitalnom obliku i sl. U nastavku saznaj koje mogućnosti možeš ostvariti i koje su tvoje obveze.
Prijedlog razumne prilagodbe u skladu je s brojnim dokumentima i zakonskim aktima (Ustav RH, Konvencija i Deklaracija o pravima osoba s invaliditetom, Nacionalni plan izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom za razdoblje od 2021. – 2027.), a s ciljem izjednačavanja mogućnosti studiranja studenata s invaliditetom, ali i drugim dokumentiranim teškoćama. Potrebe prilagodbe akademskog okruženja nastaju u interakciji s čimbenicima u okolini poput infrastrukture sveučilišnih sastavnica, načina provjera znanja, organizacije nastavnog procesa i sl.
Neki od primjera prilagodbe nastave mogu uključivati:
- prilagodba ispitne literature,
- unaprijed ustupanje prezentacija i nastavnih materijala u digitalnom obliku,
- korištenje prilagođenom opremom tijekom predavanja (računala s ugrađenim čitačem ekrana i govornom jedinicom),
- potporu druge osobe (asistenta) u zapisivanju bilježaka i praćenju predavanja (npr. vršnjačka potpora),
- produljeno vrijeme za predaju seminarskih i drugih radova,
- audio snimanje predavanja (uz prethodni dogovor s nastavnikom),
- alternativne oblike izvršavanja obveza (npr. pisanje seminarskog rada,
sudjelovanje u projektu…) u slučaju nemogućnosti sudjelovanja u nastavi ili izvršavanja svojih obaveza, - individualne termine za ispite.
Neki od primjera prilagodbi na ispitima uključuju:
- produljeno vrijeme pisanja ispita (do najviše dvostruko više vremena u odnosu na
ostale studente i studentice), - usmene umjesto pisanih provjera znanja, i obratno (u skladu s ishodima učenja predmeta)
- pisanje ispita u posebnoj prostoriji,
- korištenje prilagođenom opremom (npr. računala s ugrađenim čitačem ekrana i
govornom jedinicom) tijekom provjera znanja, - grafičku prilagodbu ispitnog materijala (npr. uvećana slova, proredi),
- potporu druge osobe (vršnjačka potpora) u zapisivanju odgovora (po diktatu).
Podnošenje zahtjeva za prilagodbu akademskog okruženja
Važno je znati da ukoliko imaš dokumentiranu teškoću te postoji potreba, imaš pravo na individualizirano prilagođen način praćenja nastave i polaganja ispita te prilagođenu literaturu. Da bi se navedeno pravo ostvarilo, potrebno je obratiti se koordinatoru za studente s invaliditetom na sastavnici ili Sveučilišnom savjetovališnom centru.
Nakon što se obratiš koordinatoru i/ili nama potrebno je da se odazoveš na individualno savjetovanje u Uredu uz dostavu relevantne dokumentacije koja potkrepljuje potrebu za prilagodom (primjerice, potvrda liječnika školske/sveučilišne medicine, odluka o prilagodbi ispitne tehnologije na ispitima državne mature, rješenje o individualiziranom pristupu tijekom ranijeg obrazovanja, nalazom i mišljenjem tijela vještačenja, logopedskim nalazom i mišljenjem i sl.).
Nakon ispunjavanja Zahtjeva za prilagodbu i prilaganja odgovarajuće dokumentacije te individualnog savjetovanja, Ured za studente s invaliditetom donosi Preporuku za prilagodbu akademskog okruženja koja se šalje koordinatoru za studente s invaliditetom na sastavnici i vrijedi do završetka studija, ukoliko nije drugačije navedeno. Uz odobrenu Preporuku za prilagodbu akademskog okruženja, tvoja obveza je da također i ti informiraš predmetne nastavnike o odobrenoj prilagodi, posebice prije provjere znanja.
Oblici i prilagodbe ovise o tvojim individualnim potrebama, ali i o zahtjevima studijskog programa (definiranim ishodima učenja) koji se ne smiju snižavati, o čemu odlučuje predmetni nastavnik.
Važno je da se na vrijeme dogovoriš s predmetnim nastavnikom o ostvarivanju mogućih oblika prilagodbe. Preporučuje se javiti nastavniku najkasnije tjedan dana prije ispita/kolokvija te je poželjno da odmah na prvom predavanju informiraš nastavnika o svojim potrebama uz praćenje nastave.
Postupak odobravanja prilagodbi akademskog okruženja
Kako bi se studentima osigurala potrebna podrška akademskog okruženja, Ured za studente s invaliditetom (Ured SSI), na temelju dostavljene dokumentacije i razgovora sa studentom, sastavnicama šalje Zamolbu za uvažavanjem preporuke za prilagodbu akademskog okruženja koja uglavnom uključuje prilagodbu nastavnog procesa/materijala i provjera znanja, iako ovisno o specifičnim potrebama studenta može uključivati i dodatne postupke. Dodatni postupci definirani su Protokolom za skrb i praćenje studenata sa zdravstvenim teškoćama, invaliditetom i kroničnim bolestima (Klasa: 003- 01/17-03/01, Urbroj: 2170-57-01-17-110).
Zamolbu Ured SSI dostavlja koordinatorima za studente s invaliditetom na sastavnicama bez popratne dokumentacije budući da je istu već razmatrao i prihvatio stručni tim Ureda.. Zatim koordinator izvješćuje Ured o (ne)prihvaćanju predmetnih prilagodbi te, u slučaju prihvaćanja, iste prosljeđuje predmetnim nastavnicima i informira Ured. U slučaju neprihvaćanja sastavnica svoju odluku mora pismeno obrazložiti Uredu. Ured informira studenta o ishodu u roku od 8 dana od dobivanje povratne informacije od koordinatora sastavnice. Student ima pravo na žalbu sastavnici.
Prilagodba literature
Prilagodba literature osigurana je u okviru projekta kojega provodi Udruga Zamisli u partnerstvu sa Sveučilištem u Rijeci, a uz financijsku podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Studenti koji imaju potrebu za prilagođenom literaturom mogu nam se obratiti na e-adresu prilagodbe@uniri.hr ili broj telefona 051 265 844.
- Protokol za skrb i praćenje studenata sa zdravstvenim teškoćama, invaliditetom i kroničnim bolestima
- Ostvarivanje prava na prilagodbu akademskog okruženja za studente s invaliditetom i drugim teškoćama
- Popis koordinatora/ica na sastavnicama UNIRI
- Popis liječnika specijalista školske i adolescentne medicine Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije