Započela konferencija o inkluzivnosti u visokom obrazovanju na UNIRI

02.07.2025.
Podijeli vijest na
Facebook
Twitter

Znanstveno-stručna međunarodna konferencija pod nazivom „Znam: Unaprjeđenje kompetencija za kvalitetno visoko obrazovanje bez prepreka“, započela je na  Sveučilištu u Rijeci 2. srpnja 2025. godine u prostorima Građevinskog fakulteta u Rijeci. Okupila je šesdesetak zainteresiranog znanstveno-nastavnog i administrativnog osoblja, studente i studentice, organizacije civilnog društva te ostaloj zainteresiranoj javnosti s područja Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Srbije. Sudjelovali su predstavnici/e Sveučilišta u Dubrovniku, Mostaru, Puli, Sveučilišta Sjever, Sveučilišta u Zadru i Zagrebu, Univerziteta u Banjoj Luci, Beogradu, Sarajevu, Istočnom Sarajevu i naravno Sveučilišta u Rijeci.

Organizatori konferencije su Udruga za mlade i studente s invaliditetom Primorsko-goranske županije “Znam” i Savjetovalište za akademsku prilagodbu Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci u suradnji s Koordinacijom Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju i Regionalne mreže za podršku studentima s invaliditetom.

Konferencija se provodi u sklopu trogodišnjeg programa “Centar podrške studentima i mladima s invaliditetom’’ financiranog sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Republike Hrvatske. Navedeni program, osim ove konferencije, omogućuje provedbu specijaliziranog prijevoza, podrške u studentskom smještaju i grupe podrške za studente i studentice.

Na početku manifestacije gostima su se obratili:

  • prof. dr. sc. Marta Žuvić, predstavnica Uprave Sveučilišta u Rijeci, vršiteljica dužnosti prorektora za studije, studente i osiguravanje kvalitete
  • dr. sc. Robert Matić, zamjenik Primorsko-goranskog župana
  • Daria Glavan Šćulac, Povjerenica za različitost Sveučilišta u Rijeci
  • Darijo Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom
  • Luka Zaharija, prof., predsjednik i Mirta Zekanović, voditeljica programa, Udruga „Znam“
  • prof. dr. sc. Zoran Sušanj, predstojnik Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci

Službeni program konferencije otvorila je prof. dr. sc. Lelia Kiš Glavaš s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U svom plenarnom predavanju „Socijalna dimenzija u visokom obrazovanju“ detaljno je pojasnila razliku između ranjivih i podzastupljenih studenata, istaknuvši da Hrvatska kada i predvodi u inkluzivnim praksama u Europi, to čini uz nedostatak potrebnih sredstava za njihovu provedbu.

Na panelu o službama podrške pod vodstvom Sandre Nuždić, voditeljice Savjetovališta za akademsku prilagodbu, sudionici su raspravljali o izazovima u osiguravanju pristupačnosti i prilagodbe studentima, ali i o opstanku samih službi koje ih podržavaju. Posebno je naglašena važnost ulaganja i osnaživanja postojećih službi koje već imaju spremnost i znanje za rad s ranjivim i podzastupljenim skupinama. U raspravi su sudjelovali Saša Grbić (Univerzitet u Banjoj Luci), Ljupka Mihajlovska (Univerzitet u Beogradu), Valentina Novak Žižić (Sveučilište u Zagrebu), Daria Vučijević (Sveučilište u Dubrovniku) i Monika Zovko (Sveučilište u Mostaru).

Drugi panel bio je posvećen ulozi nastavnika, gdje se dodatno naglasila važnost cjeloživotnog obrazovanja svih uključenih u (visoko)obrazovni proces, a vodila ga je prof. dr. sc. Tamara Martinac Dorčić (Fizolofski fakultet Sveučilišta u Rijeci). U raspravi su sudjelovali prof. dr. sc. Sandra Bjelan (Univerzitet u Sarajevu), Jelena Ivelić Telišman (Sveučilište Sjever), prof. dr. sc. Kristina Urbanc (Sveučilište u Zagrebu), doc. dr. sc. Sanja Zoranić (Sveučilište u Dubrovniku).

Prvi dan konferencije zaključen je interaktivnom radionicom koju su vodile prof. dr. sc. Sandra Bjelan, prof. dr. sc. Lejla Kafedžić i prof. dr. sc. Lejla Osmić sa Sveučilišta u Sarajevu. U živahnoj diskusiji i zajedničkoj refleksiji sudionici su identificirali izazove, primjere dobre prakse te mogućnosti za suradnju i daljnji razvoj inkluzivnih praksi.

Skip to content