Između ostaloga, naš je zadatak praćenje i unaprjeđivanje kvalitete studiranja ranjivih studenata_ica, studenata_ica s invaliditetom i drugim teškoćama, ali i informiranje i senzibiliziranje akademske zajednice o izazovima studiranja studenata s invaliditetom i drugim teškoćama. U nastavku ćete moći pronaći informacije o relevantnim događanjima i edukativnim aktivnostima koje provodimo ili smo do sada proveli.
Savjetovalište za akademsku prilagodbu aktivan je član sljedećih tijela i mreža kroz koje promoviramo svoj rad te radimo na unaprjeđenju sustava podrške studentima i izjednačavanju mogućnosti za sve studente_ice:
- UNIRI tim za različitost i uključivost
- Mreža EIDD Design for All Europe
- Mreža Cjeloživotno učenje za sve
- Inter-alliance FORU2 SUBGROUP about Inclusion, Diversity and Equality
- Koordinacija Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju
Neka od naših edukativnih gostovanja uključuju:
- Kamp za brucoše Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci
- kolegij Stručna praksa Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci
- communis kolegij Filozofskog fakulteta u Rijeci Studenti i zajednica prof. dr. sc. Bojane Ćulum Ilić
- kolegij Poučavanje učenika s posebnim potrebama izv. prof. dr. sc. Tamare Martinac Dorčić s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci s temom o obrazovnim iskustvima studenata s invaliditetom
- kolegij Osnove projektiranja I i II izv. prof. dr. sc. Iva Mrak s Građevinskog fakulteta u Rijeci s temama prilagodbe i pristupačnosti fizičkog prostora i univerzalnog dizajna
- kolegij Kulturalna geografija doc. dr. sc. Sarah Czerny i doc. dr. sc. Sanje Puljar D’Alessio s Odsjeka za kulturalne studije Filozofskog fakulteta u Rijeci s temama odnosa tijela i prostora
- kolegij Europski prostor visokoga obrazovanja: strukture i trendovi prof. dr. sc. Jasminke Ledić s Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci s temama jednakopravnosti, poštivanja različitosti i inkluzivnosti
-
Zaključena konferencija o inkluzivnosti u visokom obrazovanju na UNIRI
Drugi dan međunarodne znanstveno-stručne konferencije „Znam: Unaprjeđenje kompetencija za kvalitetno visoko obrazovanje bez prepreka“ protekao je u znaku važnih tema vezanih uz inkluziju, pristupačnost i mentalno zdravlje u visokom obrazovanju. Program je otvorio doc. dr. sc. Marijan Tustonja sa Sveučilišta u Mostaru predavanjem o razvoju komunikacijskih kompetencija za inkluzivno visoko obrazovanje. Istaknuo je važnost osnaživanja…
-
Započela konferencija o inkluzivnosti u visokom obrazovanju na UNIRI
Znanstveno-stručna međunarodna konferencija pod nazivom „Znam: Unaprjeđenje kompetencija za kvalitetno visoko obrazovanje bez prepreka“, započela je na Sveučilištu u Rijeci 2. srpnja 2025. godine u prostorima Građevinskog fakulteta u Rijeci. Okupila je šesdesetak zainteresiranog znanstveno-nastavnog i administrativnog osoblja, studente i studentice, organizacije civilnog društva te ostaloj zainteresiranoj javnosti s područja Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Srbije. Sudjelovali…
-
UNIRI stipendije “Aleksandar Abramov”
Sveučilište u Rijeci objavilo je natječaj za stipendije iz Fonda “Aleksandar Abramov” za akademsku godinu 2024./2025. Stipendije su namijenjene studentima prijediplomskih i diplomskih studija slabijeg socio-ekonomskog statusa s ciljem pružanja financijske potpore tijekom studija. Rok za prijavu: srijeda, 12. ožujka 2025. do 12:00 sati. Stipendije se dodjeljuju u dvije kategorije: Kategorija 1 – studenti lošeg…
-
Prijavi se za UNIRI stipendiju!
Prenosimo poziv Sveučilišta u Rijeci za studente_ice u redovitom statusu da se prijave na Natječaj za dodjelu stipendija za izvrsnost u 2024./2025. akademskoj godini. Ukupan iznos stipendije je 2.500,00 EUR (250,00 EUR mjesečno), a dodjeljuje se ukupno 50 stipendija. Krajnji rok za podnošenje online prijave je četvrtak, 9. siječnja 2025. godine do 12:00 sati. Više pronađite ovdje.
-
Izjednačavanje mogućnosti: dodijeljene nagrade studentima koji stvaraju inkluzivan svijet
Kao i svakog prosinca, obilježili smo prigodne dane – Međunarodni dan osoba s invaliditetom i Međunarodni dan ljudskih prava. Cilj Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, je promicanje razumijevanja prema osobama s invaliditetom, podrška za njihovo dostojanstvo, ljudska prava i dobrobit te osvješćivanje zajednice o prednostima integracije osoba s invaliditetom u…
-
YUFE lekcije na Sveučilištu u Maastrichtu
Kroz Erasmus+ mobilnost, u ime SSC-a kolegice Sandra Nuždić i Maša Cek sudjelovale su u nizu aktivnosti na Sveučilištu u Maastrichtu, jednom od naših partnera u YUFE mreži. Tijekom studenog Sandra je prisustvovala radnim sastancima na kojima je sudjelovala u razradi politika koje će osigurati pravednost, inkluzivnost i poštovanje različitosti na svim YUFE sveučilištima. Također,…