Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na problem ovisnosti te potaknuti na provedbu aktivnosti koje će za cilj imati smanjenje potražnje i dostupnosti ilegalnih sredstava ovisnosti, unaprjeđenje zaštite zdravlja i sigurnost stanovništva te smanjenje zdravstvenih, socijalnih i društvenih rizika i šteta povezanih sa ovisnostima i ponašajnim ovisnostima.
Svaki pojedinac može u određenom životnom razdoblju biti pogođen nekim oblikom ovisnosti. Njima možemo biti izloženi bilo zbog životnog stila, bilo zbog osobnih, profesionalnih i društvenih poteškoća s kojima se suočavamo u životu. Ovisnosti su posljedica interakcije između više čimbenika: bioloških, mentalnih, obiteljskih, ekonomskih, društvenih i okolišnih čimbenika. Posljednjih godina naše je društvo prošlo temeljite promjene i još se mijenja.
Ovisnost se najjednostavnije može definirati kao stanje u kojemu osoba ne može funkcionirati bez određene supstance ili aktivnosti. U medicinskom smislu ovisnost se definira kao kronična, dugotrajna i recidivirajuća bolest.
Psihička ovisnost je potreba za uzimanjem supstance zbog produžetka iskustvenih i psihičkih efekata (npr. euforije – naglašenog osjećaja zadovoljstva).
Fizička ovisnost je stanje u kojemu prestanak uzimanja supstance uzrokuje poremećaje u radu organizma s pojavom neugodnih simptoma apstinencijske krize. Praćeno je potrebom za povećanjem doze s ciljem postizanja djelovanja kakvo je u početku izazivala manja količina supstance.
Danas se, osim ovisnosti o drogama i alkoholu, pažnja usmjerava i na „nove ovisnosti“. To su nesupstancijalne ovisnosti koje se odnose na određene oblike ponašanja – ovisnost o novim tehnologijama (Internet, društvene mreže, videoigre) i ovisnost o kockanju.
Savjeti za prevenciju ovisnosti
Shvatite kako se razvija zlouporaba supstanci.
Razvijajte zdrava prijateljstva i odnose u kojima možete graditi samopoštovanje.
Potražite stručnu pomoć ukoliko se suočavate s osjećajima koji vas preplavljuju.
Ispitajte čimbenike rizika – što ste više svjesni svojih bioloških, okolišnih i fizičkih čimbenika rizika, vjerojatnije je da ćete ih prevladati.
Održavajte dobro uravnotežen život. Ljudi se često okreću supstancama kada im nešto u životu nedostaje ili ne funkcionira. Vježbanje vještina upravljanja stresom može vam pomoći da prevladate te životne stresore i pomoći će vam da živite uravnotežen i zdrav život.
Razvijte ciljeve i snove za svoju budućnost. To će vam pomoći da se usredotočite na ono što želite i pomoći vam da shvatite da će vam štetne supstance stati na put i spriječiti vas u postizanju vaših ciljeva.
Podijelite ove savjete za izbjegavanje i prevenciju zlouporabe supstanci sa svojim prijateljima i obitelji i pomozite promovirati zdraviji stil života bez ovisnosti.
Ako trebate pomoć u borbi protiv ovisnosti, obratite se specijaliziranim ustanovama. Neka od mjesta na kojima možete potražiti pomoć u gradu Rijeci su:
- Centar za izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti, Kalvarija 8, tel. 051/327-160
- Klinički bolnički centar Rijeka, Krešimirova 42, tel. 051/ 658-111
- Specijalistička psihijatrijska ordinacija dr. Šikić, Ul. Braće Monjaca 5, Rijeka, 051/ 261 098, e-mail: psih.ord.sikic@net.hr; za ovisnosti o alkoholu i kockanju, preko liječničke uputnice
- Udruga Terra, Uski prolaz 11, tel. 051/330-490; e-mail: info@udrugaterra.hr Web: www.udrugaterra.hr
- Udruga Vida, Slogin kula 12, Tel: 051/371-089; Mob:098/1902-104; e-mail: udrugavida.rijeka@gmail.com