Nagrađene studentice za izjednačavanje mogućnosti

13.12.2023.
Podijeli vijest na
Facebook
Twitter

Kao i svakog prosinca, Sveučilište u Rijeci i ove je godine na Kampusu, u srijedu, 13. prosinca 2023. obilježilo Međunarodni dan osoba s invaliditetom i Međunarodni dan ljudskih prava. Tom su prigodom nagrađene studentice Natali Žgomba i Nina Dujmić te je nakon prigodne svečanosti održana Živa knjižnica, prilika prisutnima da razgovaraju s osobama koje možda nikada ne bi upoznali, čuju njihove priče iz prve ruke te prodube svoje razumijevanje o njima.

Natali Žgomba, studentica je diplomskog studija Fizioterapija pri Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci. U protekloj akademskoj godini ostvarila je 60 ECTS bodova, s prosjekom ocjena 5,0. Studentica je također u prošloj akademskoj godini u časopisu Edukacija, rekreacija, sport objavila stručni članak pod nazivom ,,Pojavnost bolesti COVID-19 kod sportskog osoblja u paraplivanju” u koautorstvu s Jasnom Lulić Drenjak. Osim zapaženih akademskih uspjeha, Natali je kategoorizirana vrhunska sportašica II. kategorije i paraolimpijka, s ostvarenim zavidnim sportskim uspjesima. Naime, Natali aktivno trenira plivanje te se natječe na različitim razinama koja uključuju europska i svjetska natjecanja. Natali je također i osposobljena trenerica plivanja koja svoje slobodno vrijeme posvećuje neplivačima i mladim plivačima koje podučava u sklopu škole plivanja u Plivačkom klubu Arena.

Nagradom, koja se ove godine dodjeljuje po prvi puta i to za poseban doprinos izjednačavanju mogućnosti za sve studente Sveučilišta u Rijeci, odnosno doprinos sveučilišnim vrijednostima otvorenosti, uključivosti i poštovanja različitosti, nagrađena je Nina Dujmićalumna Filozofskog fakulteta u Rijeci, magistra pedagogije. Nagrađena je s obzirom na njen angažman u aktivnosti pružanja vršnjačke potpore te izradom diplomskog rada vezanim uz temu akademske mobilnost studenata s invaliditetom u ak. godini 2022./2023. Tijekom protekle akademske godine Nina je radila u Uredu za studente s invaliditetom i pružala podršku svojim vršnjacima i informirala kolegice i kolege o radu Ureda i poticala da se priključe. Također, sudjelovala je u radu stručnog skupa ,,Osiguranje uključivosti obrazovanja kroz podršku studentima (s invaliditetom): Dokle smo došli i kako dalje?” koji se održao povodom Međunarodnog dana obrazovanja. Ta iskustva su ju potaknula da i diplomski rad usmjeri istraživanju perspektiva studenata s invaliditetom u okviru studentskih programa mobilnosti.

Članice Povjerenstva za odabir su u obje kategorije dodatno istaknule još dvije studentice kojima su dodijeljena posebna priznanja za njihov uspjeh i rad. U kategoriji ”Akademski uspjeh” prepoznat je trud i zalaganje Sare Petrović, studentice prijediplomskog studija građevinarstva pri Građevinskom fakultetu u Rijeci. U kategoriji doprinosa sveučilišnim vrijednostima, istaknula se prijava Laure Ivas Jurković, studentica psihologije Filozofskog fakulteta u Rijeci s bogatim iskustvom u različitim poslovima i volontiranju, kojima se trudi doprinijeti zajednici u kojoj živi i povećati svoje znanje o različitim socijalnim skupinama.

Cilj Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, je promicanje razumijevanja prema osobama s invaliditetom, podrška za njihovo dostojanstvo, ljudska prava i dobrobit te osvješćivanje zajednice o prednostima integracije osoba s invaliditetom u sve aspekte društva, osiguravajući im jednak pristup obrazovanju, zdravstvenoj skrbi, radnom mjestu i drugim resursima.
Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca svake godine, kao obljetnica potpisivanja Opće deklaracije Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima daleke 1948. godine. Ta deklaracija najprevođeniji je dokument na svijetu i prvi pravni dokument koji definira slobode i prava ljudi kao vrijednosti koje treba štititi kako bi svakoj osobi bilo omogućeno da svoj život živi slobodno, ravnopravno i s dostojanstvom, bez obzira na rasu, spol, dob, vjeru, invaliditet ili bilo koji drugi status.

Nakon dodjele nagrada, održana je Živa knjižnica u suradnji s Udrugom PaRiter, te su prisutni mogli ”posuditi” žive knjige i ”pročitati” ih. Živa knjižnica djeluje kao i svaka druga knjižnica, jedina razlika je što su knjige ljudi. Živa knjižnica sastoji se od osoba marginaliziranih u našem društvu, čija su životna iskustva za napisati roman! Ova ideja razvijena je u Kopenhagenu 2000. godine kao inicijativa mladih aktivista protiv predrasuda i diskriminacije i vrlo brzo postala popularan način promicanja dijaloga, razumijevanja i tolerancije. I ovom prigodom radilo se o raznovrsnim pripadnicima i pripadnicama manjina čije životne priče u našem društvu nisu u prvome planu. Udruga PaRiter uvijek je u potrazi za novim živim knjigama te im se, ako želite, možete javiti sa svojom životnom pričom i doprinijeti prihvaćanju različitosti i izgradnji solidarnosti u zajednici.

Fotografije: Tena Liverić

Skip to content