Koje usluge nudi Sveučilišni savjetovališni centar (SSC)?
SSC pruža razne oblike podrške i pomoći studentima/cama, djelatnicima/ama i alumnima riječkog Sveučilišta.
Ako si student/ica, možeš nam se javiti:
– ako ti je potrebna podrška zbog invaliditeta, zdravstvene ili druge dokumentirane teškoće: uredssi@uniri.hr
– ako ti je potrebno karijerno savjetovanje: karijere@uniri.hr
– ako ti je potrebno psihološko savjetovanje ispuni prijavni obrazac.
Tko se može javiti za savjet i podršku?
Možeš nam se javiti ako si student/ica Sveučilišta u Rijeci, razmišljaš o upisu studija na UNIRI, ili si djelatnik/ca kojemu/kojoj treba savjet. Dodatno, usluge Savjetovališta za profesionalno usmjeravanje i razvoj karijere namijenjene su i svim alumnima riječkog Sveučilišta.
Moram li najaviti svoj dolazak?
Radi bolje pripreme i organizacije rada, a i da izbjegnemo nepotrebna čekanja, prethodna najava dolaska je obavezna. Najavi svoj dolazak e-mailom, pozivom ili ispunjavanjem obrasca za individualno savjetovanje.
Jesu li usluge savjetovanja dostupne svim studentima/icama?
Mogu nam se javiti svi studenti/ce riječkog Sveučilišta bez obzira na fakultet koji su upisali i vrstu studija. Sve usluge centra su besplatne za korisnike/ce.
Gdje se nalazi SSC?
Sveučilišni savjetovališni centar nalazi se na Sveučilišnom kampusu na Trsatu, u zgradi Građevinskog fakulteta u Rijeci na 1. katu.
Pratite putokaze po hodniku ili pitajte za upute na porti Građevinskog fakulteta.
Gdje mogu pratiti vaše vijesti?
Redovito objavljujemo informacije vezane za studentska prava i mogućnosti, podršku u studiranju, stipendije, oglase za posao i stručnu praksu, informacije o održavanju edukativnih aktivnosti, grupa podrške i grupa za učenje, te ostale informacije koje su korisne studentima/cama i alumnima Sveučilišta u Rijeci.
Možeš nas pratiti putem ove web stranice ili profila na društvenim mreža Instagram, Facebook i YouTube. 😊
Nudite li grupne aktivnosti?
Organiziramo razne edukativne radionice koje obuhvaćaju područje inkluzije i poštivanja različitosti, psihološkog funkcioniranja te upravljanja karijerom. Također, provodimo grupe za pomoć pri učenju i grupe podrške za studente/ice s invaliditetom.
Prati naše vijesti ili nam se javi na ssc@ssc.uniri.hr za informacije o trenutnim aktivnostima.
Grupa podrške ,,Znam” je zamišljena kao prostor za razmjenu iskustava, savjetovanja i druženja osoba s teškoćama, studenata i studentica s invaliditetom. Više informacija pronađi ovdje, a možeš se obratiti i na udruga.znam@gmail.com ili prilagodbe@uniri.hr
Kakve još aktivnosti nudite?
U sklopu redovnih aktivnosti:
- obilježavamo međunarodne dane informativnim i edukativnim aktivnostima,
- surađujemo sa sastavnicama Sveučilišta putem različitih pozvanih predavanja, radionica i tribina,
- surađujemo s udrugama civilnog društva i partnerima u provođenju različitih projekata i inicijativa
- u suradnji s različitim jedinicama Sveučilišta u Rijeci organiziramo događanja poput Dana karijera – UNIRI Career days.
Tko se može obratiti Savjetovalištu za akademsku prilagodbu?
Vrata su otvorena svim studentima i studenticama koji se susreću s izazovima, posebice studentima i studenticama koji zbog bolesti, oštećenja ili poremećaja imaju stalne, povremene ili privremene teškoće u realizaciji svakodnevnih akademskih aktivnosti. Više informacija pronađi ovdje.
Koja su prava i mogućnosti ranjivih skupina studenata i studentica?
Podzastupljene i ranjive skupine u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj definirane su dokumentom Ministarstva znanosti i obrazovanja. Više informacija možeš pronaći ovdje.
O pravima i mogućnostima koja ostvaruješ na UNIRI više pročitaj na poveznici.
Više o pravima i oblicima potpore možeš pročitati i u brošuri koju je izradila Koordinacija pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju.
Tko su studenti i studentice s invaliditetom?
Prema Pravilniku o studijima i studiranju na Sveučilištu u Rijeci (čl. 19) kategorija studenta s invaliditetom obuhvaća studente čija zdravstvena stanja, teškoće ili oštećenja u međudjelovanju s čimbenicima iz okoline mogu sprječavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u akademskom okruženju na ravnopravnoj osnovi.
Zdravstvena stanja, teškoće ili oštećenja utvrđuju se rješenjem o postotku tjelesnog oštećenja koje je izdalo nadležno tijelo ili nalazom i mišljenjem o težini i vrsti zdravstvenih stanja, teškoća ili oštećenja funkcionalnih sposobnosti ili drugom relevantnom dokumentacijom.
Imam li prednost pri upisu na fakultet kao osoba s teškoćama?
Kandidati s invaliditetom koji imaju stupanj tjelesnog oštećenja 60% ili više, kao i kandidati s 2. do 4. stupnjem težine invaliditeta sukladno „Listi težine i vrste invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti“, s invaliditetom čija se oštećenja nalaze na „Listi oštećenja organizma – Listi I“, uz uvjet prelaženja razredbenoga praga, imaju pravo prednosti pri upisu.
Uvjeti: položeni svi ispiti obveznog i izbornog dijela državne mature koji su obvezan uvjet za upis na pojedine studijske programe i ondje gdje je to potrebno položene dodatne provjere posebnih znanja, vještina i sposobnosti koje propisuje visoko učilište. Visinu razredbenoga praga dodatne provjere određuju visoka učilišta.
Potrebno je Središnjemu prijavnom uredu Agencije za znanost i visoko obrazovanje do zadanog roka (vidljivo u Kalendaru) preporučenom poštom poslati rješenje o stupnju tjelesnoga oštećenja.
Sve detaljnije informacije o prijavama na studij i rokovima za dostavu dokumentacije nalazi se na mrežnoj stranici Središnjeg prijavnog ureda Agencije za znanost i visoko obrazovanje.
Imam li pravo na manje troškove studija kao osoba s teškoćama?
Ako redovito upisuješ prvu godinu studija imaš pravo na punu subvenciju školarine.
Također, ako si u prethodnoj akademskoj godini ostvario najmanje 30 ECTS bodova, a imaš utvrđeno najmanje 60% oštećenja organizma ili najmanje III. Stupanj oštećenja funkcionalnih sposobnosti,imaš pravo na daljnju punu subvenciju participacije u troškovima studija.
Ako studij upisuješ kao izvanrednom statusu i imaš utvrđeno najmanje 60% tjelesnog oštećenja ili najmanje III. Stupanj oštećenja funkcionalnih sposobnosti, plaćaš umanjenu školarinu za 50%.
Više informacija o subvencijama, stipendijama i nagradama za studente i studentice s invaliditetom, kao i naknadi troškova prijevoza pronađi u rubrici Savjetovanje i podrška -> Za studente -> Studiranje uz podršku -> Korisne informacije.
Što trebam napraviti da ostvarim prava tijekom studija kao osoba s teškoćama?
Za više informacija o pravima i obvezama studenata s invaliditetom pročitaj Letak o mogućnostima i obvezama.
Ukoliko imaš dokumentiranu teškoću i postoji potreba za individualizirano prilagođen način praćenja nastave i polaganja ispita te prilagođenu literaturu, potrebno je obratiti se koordinatoru za studente s invaliditetom na sastavnici ili nama na prilagodbe@uniri.hr . Nakon toga potrebno je da se odazoveš na individualno savjetovanje uz dostavu relevantne dokumentacije koja potkrepljuje potrebu za prilagodbom.
Nakon ispunjavanja Zahtjeva za prilagodbu i prilaganja odgovarajuće dokumentacije te individualnog savjetovanja, izdat ćemo Preporuku za prilagodbu akademskog okruženja koja vrijedi do završetka studija, ukoliko nije drugačije navedeno.
Kakve prilagodbe mogu dobiti u Savjetovalištu za akademsku prilagodbu?
Mogu se ostvariti prilagodbe nastave i polaganja provjera znanja (kolokvija, ispita).
Neki od primjera prilagodbe nastave mogu uključivati:
- prilagodba ispitne literature
- unaprijed ustupanje prezentacija i nastavnih materijala u digitalnom obliku
- korištenje prilagođenom opremom tijekom predavanja (računala s ugrađenim čitačem ekrana i govornom jedinicom)
- potporu druge osobe (asistenta) u zapisivanju bilježaka i praćenju predavanja (npr. vršnjačka potpora)
- produljeno vrijeme za predaju seminarskih i drugih radova
- audio snimanje predavanja (uz prethodni dogovor s nastavnikom)
- alternativne oblike izvršavanja obveza (npr. pisanje seminarskog rada, sudjelovanje u projektu…) u slučaju nemogućnosti sudjelovanja u nastavi ili izvršavanja svojih obaveza
Neki od primjera prilagodbi na provjerama znanja uključuju:
- produljeno vrijeme pisanja provjere (do najviše dvostruko više vremena u odnosu na ostale studente)
- usmene umjesto pisanih provjera znanja, i obratno (u skladu s ishodima učenja predmeta)
- pisanje provjere u posebnoj prostoriji
- korištenje prilagođenom opremom (npr. računala s ugrađenim čitačem ekrana i govornom jedinicom) tijekom provjera znanja
- grafičku prilagodbu ispitnog materijala (npr. uvećana slova, proredi)
- potporu druge osobe (vršnjačka potpora) u zapisivanju odgovora (po diktatu)
Kako doći do prilagođene literature?
Obrati nam se na prilagodbe@uniri.hr ili broj telefona 051 265 844. Prilagodba literature osigurana je u okviru projekta kojega provodi Udruga Zamisli u partnerstvu sa Sveučilištem u Rijeci, a uz financijsku podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Kakvu asistenciju mogu dobiti na studiju?
Ako ti je potrebna podrška druge osobe pri kretanju, rješavanju administrativnih procedura ili obavljanju svakodnevnih aktivnosti imaš mogućnost ostvariti vršnjačku podršku i/ili se povezati sa studentima_cama mentorima_cama. Više informacija o oblicima potpore pronađi ovdje.
Važno je da nam se javiš što ranije na prilagodbe@uniri.hr, idealno tijekom rujna za zimski semestar te tijekom veljače za ljetni semestar svake akademske godine kako bismo ti na vrijeme mogli organizirati podršku koja ti je potrebna.
Mogu li dobiti podršku u prijevozu na studij ako ne mogu koristiti javni prijevoz?
Studenti i studentice s invaliditetom Sveučilišta u Rijeci imaju svakodnevno na raspolaganju prijevoz prilagođenim vozilom. Više informacija pronađi ovdje i javi nam se na prilagodbe@uniri.hr .
Koju specijaliziranu opremu Savjetovalište za akademsku prilagodbu ima na raspolaganju?
Više informacija pronađi ovdje.
Postoji li prilagođen smještaj na Sveučilištu u Rijeci?
Da, na Sveučilištu u Rijeci postoji prilagođeni smještaj – više o tome pročitaj ovdje. Krajem lipnja ili početkom srpnja se objavljuje Natječaj za studentski smještaj Studentskog centra Sveučilišta u Rijeci.
Ako ti treba podrška u studentskom smještaju, javi nam se na prilagodbe@uniri.hr .
Kome su namijenjene usluge Savjetovališta za profesionalno usmjeravanje i razvoj karijere (SPURK) ?
Usluge SPURK-a namijenjene su sadašnjim ali i bivšim studentima_icama odnosno alumnima_ama svih sastavnica Sveučilišta u Rijeci. Osim toga, usluge profesionalnog usmjeravanja pružamo svim maturantima i matiranticama koji_e razmišljaju o upisu studija na našem Sveučilištu. Pri tom napominjemo kako su sve naše usluge besplatne za korisnike_ce. Javi nam se na karijere@uniri.hr
Koji studij je baš za mene?
Pomoć u pronalasku odgovora koji studij bi najbolje mogao odgovarati tvojim interesima i željama možeš dobiti u Savjetovalištu za profesionalno usmjeravanje i razvoj karijere. Javi nam se na karijere@uniri.hr i dogovori termin individualnog savjetovanja. Tamo ćeš uz savjetnice imati priliku promisliti o svojim interesima i informirati se o različitim mogućnostima koje Sveučilište u Rijeci nudi.
Ukoliko već želiš sam_a započeti istraživati te provjeriti ili saznati nešto novo o sebi možeš krenuti s ispunjavanjem upitnika profesionalnih interesa i/ili upitnika za samoprocjenu osobina ličnosti povezanih s poslom na web stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.Pri tom napominjemo kako su sve naše usluge besplatne za korisnike_ce.
Što ako sumnjam u svoju odluku i studij kojeg sam upisao/la nije ispunio moja očekivanja? nisam siguran_a jesam li odabrao_la dobar studij za mene?
Ukoliko preispituješ svoj trenutni odabir fakulteta i/ili razmišljaš o promjeni studija naše savjetnice u Savjetovalištu za profesionalno usmjeravanje i razvoj karijere mogu ti pomoći u razmatranju drugih mogućnosti i donošenju odluke. Javi nam se na karijere@uniri.hr i dogovori termin individualnog savjetovanja.
Kako steći iskustvo ili dodatne vještine tijekom studija?
Informacije o studentskim poslovima, dodatnim edukacijama kao i prilikama za obavljanje stručne prakse i/ili volontiranje možeš pratiti ovdje. Na poveznici možeš provjeriti i organizacije kojima je dodijeljen status sveučilišne baze. Dogovorom termina individualnog savjetovanja putem maila karijere@uniri.hr možeš izraditi karijerni plan, osvijestiti vlastite potencijale te saznati više o prilikama koje bi ti mogle odgovarati.
Uz to, savjetnice ti mogu pomoći u izradi životopisa i pripremi za razgovor za posao kako bi se željenom poslodavcu predstavio/la u najboljem svjetlu.
Diplomirao/la sam – što sad?
Dogovorom termina individualnog savjetovanja putem maila karijere@uniri.hr možeš izraditi karijerni plan, osvijestiti vlastite potencijale te saznati više o prilikama koje bi ti mogle odgovarati.
Također, u Savjetovalištu za profesionalno usmjeravanje i razvoj karijere možeš se pripremiti za selekcijski intervju, napisati ili unaprijediti svoj životopis te dobiti pomoć u pisanju molbe i/ili motivacijskog pisma. Popis korisnih platformi za predstavljanje i pretraživanje poslodavaca pronađi ovdje.
Mogu li se javiti ako imam poduzetničku ideju?
U Savjetovalištu za profesionalno usmjeravanje i razvoj karijere možemo ti pomoći promisliti o tvojoj spremnosti za poduzetnički karijerni put. Surađujemo i sa znanstveno-tehnologijskim parkom (STEP RI) gdje možeš dobiti i konkretnu podršku i edukacije vezane uz pokretanje samostalnog posla.
Mogu li dobiti pomoć ako razmišljam o promjeni karijere?
Ako razmišljaš o promjeni karijere ili karijernog smjera naše savjetnice u Savjetovalištu za profesionalno usmjeravanje i razvoj karijere mogu ti pomoći u osvještavanju vlastitih potencijala, razmatranju mogućnosti i donošenju odluke. Javi nam se na karijere@uniri.hr i dogovori termin individualnog savjetovanja.