Obilježen Međunarodni dan bijelog štapa u Rijeci

18.10.2023.

Međunarodni dan bijelog štapa u Rijeci se obilježio u utorak, 17. listopada 2023. inkluzivnom projekcijom filma “Zbornica“, redateljice Sonje Tarokić kojeg je u riječko Art-kino donio Film svima, inkluzivni audiovizualni program udruge Filmaktiv s partnerima, Udrugom slijepih Primorsko-goranske županije, Udrugom gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije te suradnicima — Uredom pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, Uredom za studente s invaliditetom Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci i Art-kinom, uz podršku Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Rijeke, Hrvatskog audiovizualnog centra, Zaklade Kultura Nova i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.

Dobitnika Velike zlatne arene 2022., film Zbornica (Kinorama), Film svima je preveo i prilagodio iste godine za gluhe i nagluhe te slijepe i slabovidne osobe te je po prvi puta prikazan u Art-kinu u inkluzivnom obliku, dostupnom istovremeno videćim slijepim, slabovidnim, gluhim, nagluhim i čujućim osobama.

Uz projekciju filma organiziran je i kratki razgovor s Emilom Mandarićem, predsjednikom Udruge slijepih Primorsko-goranske županije; Teom Rubešom, savjetnicom Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom; Sandrom Nuždić, voditeljicom Ureda za studente s invaliditetom Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci te Majom Ogrizović, inicijatoricom i producenticom inkluzivnih projekata u kulturi kroz Filmaktiv i Hej!