Održan 9. PhD Career Café

21.06.2024.

U četvrtak 20. lipnja održan je deveti po redu PhD Career Café, ovaj put nazvan „Znanost u eri umjetne inteligencije“.

Svoja iskustva i razmišljanja dijelili su panelisti i panelistice:

• prof. dr. sc. Senka Maćešić, prorektorica za digitalizaciju i razvoj Sveučilišta u Rijeci
  • prof. dr. sc. Ana Meštrović, Fakultet informatike i digitalnih tehnologija
  • izv. prof. dr. sc. Jonatan Lerga, Centar za umjetnu inteligenciju i kibernetičku sigurnost, Tehnički fakultet u Rijeci
  • Kristina Host, doktorandica Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija

Tribinu je moderirao prof. dr. sc. Igor Prpić dr. med., predstojnik Doktorske škole.

U raspravi se dotaklo duge povijesti razvoja jezičnih modela, kao i današnje primjene programa poput ChatGPT. Panelisti i panelistice dotakli su se raznih izazova, ali i mogućnosti koje alati umjetne inteligencije pružaju doktorandima i doktorandicama, ali i široj javnosti. Prokomentirale su se i pristranosti, etički problemi, kao i korištenje baza podataka za treniranje modela. Raspravljalo se i o regulaciji korištenja, gdje se istakla ‘Politika korištenja alata umjetne inteligencije‘ Sveučilišta u Rijeci kao vodilja u znanstvenom radu.

PhD Career Café organizira se u suradnji Doktorske škole, Sveučilišnog savjetovališnog centra i Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci.

Zahvaljujemo svim panelistima_icama i ostalim sudionicima na dolasku i aktivnom sudjelovanju!