Održana radionica “Različitost, jednakopravnost i inkluzija (ED&I)”: Stvaranje kulture uključivosti u YUFE mreži

27.06.2024.
Podijeli vijest na
Facebook
Twitter

U srijedu, 5. lipnja na Sveučilištu u Rijeci održana je radionica pod nazivom “Equity, Diversity, and Inclusivity (ED&I) Workshop: Creating a Culture of Inclusion”. Bila je namijenjena institucionalnim koordinatorima YUFE partnerskih institucija.

Deset sudionika*ca kroz radionicu vodili Karen Bush sa Sveučilišta u Essexu, voditeljica YUFE radnog paketa koji se bavi upravo temama jednakopravnosti, različitosti i inkluzije, te članica i član UNIRI tima za različitost i uključivost, Sandra Nuždić i Tino Vodanović. Radionica je bila dio programa za vrijeme višednevnog boravka delegacije studentskih predstavnika i zaposlenika*ca svih YUFE partnerskih institucija.

Ciljevi radionice bili su, među ostalim, olakšati zajedničko razumijevanje termina kojima se koristimo kada govorimo o temama raznolikosti i inkluzije u YUFE kontekstu, budući da predstavnici*e svake partnerske institucije dolaze i promišljaju o spomenutim temama iz specifičnog konteksta okruženja u kojem djeluju. Obrađivane teme uključivale su faktore koji doprinose inkluzivnijem okruženju unutar institucije te načine na koje se (od)nositi u situacijama kada uočimo neprimjereno ponašanje.

Osobito zanimljiva rasprava pokrenuta je za vrijeme i nakon vježbe “Galerija privilegija”, čiji je cilj kroz kratke situacije iz svakodnevnog života potaknuti sudionike*ce na razmišljanje i pomoći im osvijestiti činjenicu da postoji područje u kojem je svatko od nas privilegiran*a bez obzira na različite okolnosti u kojima se nalazimo. Osim osvješćivanja privilegija svake osobe, bilo je govora i o potrebi za međusobnom pomoći i podršci kada je riječ o aspektima u kojima pojedine osobe nisu privilegirane.

Na kraju radionice, uz izuzetno pozitivne reakcije prisutnih, zaključeno je da jedino uz konstantne zajedničke napore možemo stvoriti otvorenije i inkluzivnije okruženje. Osobno me se najviše dojmila već spomenuta vježba “Galerija privilegija” iz razloga što smatram da je s vremena na vrijeme potrebno ponovno osvijestiti vlastitu privilegiranost kako ju ne bismo uzimali zdravo za gotovo, budući da privilegiranost ne biramo, ali je možemo biti svjesni.

Autor: Tino Vodanović

Skip to content