Preispitivanje karijernih puteva: Nove mogućnosti za doktore_ice znanosti u gospodarstvu i zajednici

23.04.2024.
Podijeli vijest na
Facebook
Twitter

Na okruglom stolu pod nazivom “Budućnost doktora i doktorica znanosti: Pomicanje granica izvan tradicionalnih akademskih puteva”, koji je održan 22. travnja 2024. godine u sklopu Festivala znanosti, raspravljalo se o mogućnostima profesionalnog razvoja i doprinosu doktora i doktorica znanosti u industriji i zajednici.

U raspravi su sudjelovali:

  • Nebojša Buljan, dipl. ing. građ., direktor tvrtke RI ISA d.o.o. (Permasteelisa Group)
  • Izv. prof. dr. sc. Sanja Dugonjić Jovančević, prodekanica za znanost Građevinskog fakulteta
  • Laura Grbac, mag. ing. aedif., asistentica na Građevinskom fakultetu
  • Vedran Kružić, dipl. oec., ravnatelj Regionalne razvojne agencije PGŽ “Prigoda”
  • Josip Rukavina, dipl. ing., direktor tvrtke Vectrino d.o.o.
  • Prof. dr. sc. Igor Prpić, dr.med., predstojnik Doktorske škole Sveučilišta u Rijeci

Moderatorica rasprave bila je Nikoleta Zubić, dipl. oec., mag. psych., voditeljica Ureda za karijere Sveučilišnog savjetovališnog centra.

Ključna pitanja bila su postoje li i kakve su mogućnosti za angažman i doprinos doktora i doktorica znanosti u neakademskim sektorima, s posebnim osvrtom na situaciju u Primorsko-goranskoj županiji, Hrvatskoj i EU. Raspravljalo se i o izazovima koji se javljaju kod uključivanja doktora i doktorica znanosti u razvoj gospodarstva i zajednice.

Sudionici i sudionice su se složili da doktore i doktorice znanosti karakteriziraju vrijedne vještine i znanja relevantne za širok spektar djelatnosti, ne samo akademskih. Poseban naglasak stavljen je na transverzalne vještine doktora_ica znanosti poput primjene istraživačke metodologije, kritičkog mišljenja, rješavanja kompleksnih problema, inovativnosti, prilagodljivosti i sposobnosti prezentacije.

Istaknuta je i važnost profesionalnog usmjeravanja, umrežavanja, kolaborativnih projekata i platformi za povezivanje doktora i doktorica znanosti s tržištem rada. U kontekstu zapošljivosti, gospodarstvo je prepoznato kao potencijalni izvor novih mogućnosti za doktore i doktorice znanosti, a ujedno i kao mjesto koje bi moglo dodatno poticati daljnje usavršavanje svojih zaposlenika i zaposlenica.

Rasprava je pokazala značajan interes svih dionika za suradnju. Sudionici i sudionice rasprave naglasili su potrebu za kontinuiranom, aktivnom suradnjom između akademskih institucija, agencija i privatnog sektora kako bi se stvorile nove mogućnosti za doktore i doktorice znanosti, ali i za društvo u cjelini. Zaključeno je da je potrebno nastaviti s radom na stvaranju novih mogućnosti i programa koji će doktorima i doktoricama znanosti osigurati konkuretnost na širem tržištu rada te primjenu svojih kompetencija za dobrobit društva. Osim toga, istaknuta je važnost otvorenosti za suradnju Sveučilišta i gospodarstva te praćenja trendova na internacionalnom i europskom tržištu. Time bi se olakšao transfer znanja i tehnologija iz akademske sfere u gospodarstvo i obrnuto.

I ovim putem zahvaljujemo se svim panelistima i panelisticama te sudionicima i sudionicama okruglog stola na razmjeni iskustava te konstruktivnoj raspravi.

Skip to content