U nastavku možeš pronaći objedinjene relevantne informacije ili savjete koje će ti (nadamo se) pomoći ili u realizaciji svojih prava ili osiguranju uvjeta za kvalitetno i jednako dostupno obrazovanje.
Prije upisa na studij…
Prilagodba ispitne tehnologije na ispitima državne mature
Kandidati s invaliditetom imaju pravo na prilagodbu ispitne tehnologije na ispitima državne mature (primjerice, produljeno vrijeme pisanja ispita, uvećani tisak, pravo na osobnog pomagača i sl.). Za ostvarivanje prava potrebno je obratiti se Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja.
Ako ste učenik ili učenica s teškoćama, za ostvarenje prava na prilagodbu ispitne tehnologije potrebno se javiti ispitnom koordinatoru u školi, a važno je proučiti i Upute za prilagodbu ispitne tehnologije, dostupne na mrežnoj stranici Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Svi ostali kandidati s invaliditetom trebaju pratiti stranice Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje.
Prilagođeni postupak polaganja dodatnih provjera za upis na studij
Iako se u novome sustavu upisa na studije uglavnom vrednuju samo ispiti državne mature, neke sastavnice Sveučilišta u Rijeci provode dodatnu provjeru znanja, vještina i sposobnosti. Svaki kandidat ili kandidatkinja s invaliditetom i ostalim dokumentiranim teškoćama ima pravo na individualizirano prilagođeni postupak u slučaju dodatnih provjera znanja, vještina i sposobnosti.
Kako bi se to pravo ostvarilo postupak je vrlo sličan onome za prilagodbu akademskog okruženja koji je dostupan ovdje.
Prednost pri upisu
Kandidati sa 60 % i više tjelesnog oštećenja i kandidati s 2. do 4. stupnjem oštećenja funkcionalnih sposobnosti čija se oštećenja nalaze na „Listi oštećenja organizma” imaju pravo upisa u status redovitih studenata izvan odobrene upisne kvote uz uvjet da prijeđu razredbeni prag i zadovolje na eventualnoj provjeri posebnih sposobnosti.
Kako bi kandidat ostvario ovo pravo, potrebno je do određenog vremenskog roka Središnjemu prijavnom uredu Agencije za znanost i visoko obrazovanje preporučenom poštom poslati odgovarajuću dokumentaciju (original ili ovjerenu presliku).
Informacije o početku akademske godine i ostale zanimljivosti o studentskom životu
Subvencija troškova školarine
Pravo na subvenciju troškova školarine u cijelosti iz državnog proračuna Republike Hrvatske imaju studenti s invaliditetom koji imaju utvrđeno najmanje 60% oštećenja organizma ili najmanje III. stupanj oštećenja funkcionalnih sposobnosti:
- koji po prvi put upisuju prvu godinu studija
- na višim godinama studija koji su u prošloj akademskoj godini stekli najmanje 30 ECTS bodova
- prilikom drugog upisa prve godine novog studija iste razine, a ispisali su se bez završetka studija.
Za studente u redovitom statusu, dokle god zadržavaju status redovitog studenta, a koji dolaze iz ranjivih ili podzastupljenih skupina, subvenciju troškova školarine snosi Sveučilište ili njegova sastavnica.
Studenti s invaliditetom u izvanrednom statusu koji imaju utvrđeno najmanje 60% oštećenja organizma ili najmanje III. stupanj oštećenja funkcionalnih sposobnosti plaćaju najviše 50% punog iznosa školarine.
Izvor: UNIRI
Stipendije i nagrade za studente s invaliditetom
Ministarstvo znanosti i obrazovanja dodjeljuje državne stipendije za posebne skupine studenata. Natječaj se raspisuje početkom akademske godine na www.mzo.hr.
U okviru programa „Solidarnost” Fonda Aleksandar Abramov Sveučilište u Rijeci dodjeljuje stipendije i financijske pomoći redovitim i izvanrednim studentima slabijeg socioekonomskog statusa, i to u više kategorija. Natječaj se raspisuje početkom kalendarske godine na adresi www.uniri.hr.
Sveučilišni savjetovališni centar Sveučilišta u Rijeci dodjeljuje jednokratnu novčanu nagradu najuspješnijem studentu_ici s invaliditetom Sveučilišta u Rijeci. Natječaj se raspisuje u listopadu na mrežnoj stranici SSC-a i Sveučilišta u Rijeci.
Institut za razvoj obrazovanja pokrenuo je novu verziju portala o stipendijama koja donosi brojne zanimljivosti, uključujući novi pretraživač institucija u Hrvatskoj koje dodjeljuju stipendije. Više o portalu i stipendijama možete naći na www.stipendije.info.
Naknada dijela troškova prijevoza za redovite studente s invaliditetom
Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) osigurava naknadu dijela troškova prijevoza za redovite studente s invaliditetom.
Prijava za potporu podnosi se MZO-u na posebnom obrascu koji se može preuzeti na internetskoj stranici Ministarstva (poveznica na www.mzo.hr).
Uz obrazac potrebno je dostaviti i dodatnu dokumentaciju sukladno Pravilniku o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na novčanu potporu za podmirenje dijela troškova prijevoza za redovite studente s invaliditetom (NN, br. 23/15).
Savjeti studenata
Posljednjih godina nastoji se sve više pažnje posvetiti uključivanju osoba s invaliditetom u društvenu zajednicu. Unatoč tome, društvo još uvijek, gotovo na dnevnoj bazi, marginalizira osobe s invaliditetom. Mnogi to čine iz neznanja jer ih nikada nitko nije uputio u to kako najbolje pomoći ili se ponašati prema osobama s invaliditetom.
U želji za doprinosom poboljšanju položaja osoba s invaliditetom u društvu i olakšavanju međusobne komunikacije, studenti aktivni u Uredu za studente s invaliditetom SSC-a pripremili su 8 korisnih savjeta o načinima pristupanja osobama s invaliditetom i potrebi pružanja jednakih mogućnosti, ne samo osobama s invaliditetom, već i pripadnicima ostalih marginaliziranih društvenih skupina.
Sportski klubovi osoba s invaliditetom
U suradnji sa Športskim savezom osoba s invaliditetom Grada Rijeke, obavještavamo studente s invaliditetom da na poveznici mogu preuzeti popis sportskih klubova osoba s invaliditetom, članova Športskog saveza osoba s invaliditetom Grada Rijeke.
Također, zanimljiv video prilog o radu klubova možete preuzeti na poveznici, a putem YouTube kanala možete pratiti aktualnosti vezanih uz sport osoba s invaliditetom.
Za sve detaljnije informacije koje se odnose na sport osoba s invaliditetom u Rijeci, možete se obratiti navedenom Športskom savezu putem maila office@ssoi-rijeka.hr ili telefona 051 312 226 (kontakt je gđa. Tatajna Udović, mag. cult.)
Tko sudjeluje u radu Savjetovališta za akademsku prilagodbu?
- Koordinatori na sastavnicama
Koordinatori predstavljaju poveznicu između studenata, nastavnika, osoblja sastavnica i Ureda za studente s invaliditetom. Koordinator/ica je kontakt osoba na sastavnici (fakultetu/akademiji) kojoj se studenti mogu obratiti kako bi ostvarili svoja prava prilagodbe nastave i ispita te ujedno riješili sva ostala pitanja koja se vežu uz prava i studiranje studenata s invaliditetom.
Popis koordinatora na svakoj sastavnici dostupan je na poveznici.
- Liječnici školske/sveučilišne medicine
Zaposlenici Zavoda za javno zdravstvo, a obavljaju preventivu u obliku sistematskih pregleda, prilagodbe nastave, savjetovanja o kroničnim bolestima i slično.
Popis liječnika školske/sveučilišne medicine na svakoj sastavnici dostupan je na poveznici.
- Stručni tim
- prof. dr. sc. Zoran Sušanj, predstojnik Sveučilišnog savjetovališnog centra
- prof. dr. sc. Tamara Martinac Dorčić, koordinatorica Savjetovališta za akademsku prilagodbu
- Sandra Nuždić, prof., voditeljica Savjetovališta za akademsku prilagodbu
- Maša Cek, mag. psych., stručna suradnica za aktivnosti studenata_ica i mladih istraživača_ica
- Savjet Savjetovališta za akademsku prilagodbu
- doc. dr. sc. Sandra Bošković, prof. rehab., Fakultet zdravstvenih studija
- izv. prof. dr. sc. Sanja Skočić Mihić, Učiteljski fakultet
- prof. dr. sc. Budislav Vukas, Pravni fakultet
- doc. dr. sc. Sarah Czerny, Filozofski fakultet
- Matija Maraš, Filozofski fakultet (predstavnik studenata s invaliditetom)
Evaluacija rada
Mišljenja naših studenata i suradnika su nam jako važna stoga redovito provodimo evaluacije našeg rada i naših aktivnosti. Obratite nam se anonimno i s povjerenjem u bilo kojem trenutku (poveznica na obrazac za evaluaciju) ili onda kada od vas zatražimo mišljenje.
Dosadašnje evaluacije moguće je preuzeti na poveznici.