Završen ciklus ‘Startaj osnaženo’: vršnjačka podrška studentima_icama prvih godina studija

15.07.2024.

Završetkom akademske godine došao je i kraj ciklusa radionica “Startaj osnaženo” provedenih tijekom ljetnog semestra. Edukatori_ce marljivo su provodili radionice za studentice i studente prvih godina studija na gotovo svim sastavnicama Sveučilišta u Rijeci. U ukupno 17 provedenih radionica sudjelovalo je 178 studenata_ica prvih godina Sveučilišta u Rijeci.

Radionica ”Startaj osnaženo” obuhvaćala je aktivnosti upoznavanja i povezivanja, osvrt na ideal uspješnog studenta, osvještavanje očekivanja od okoline i samih sebe, kao i vlastitih snaga i resursa za nošenje s izazovima studiranja. Osim toga, radionica je bila prilika da studenti_ce dobiju odgovore na pitanja, povežu se i razmijene iskustva, kako među sobom, tako i sa studentima_icama edukatorima_icama.

Motivacija i iskustvo vršnjačke podrške

Održan je i follow-up susret s edukatorima_icama koji su provodili radionice na različitim sastavnicama. U neformalnoj atmosferi podijelili su svoja iskustva, izazove i primjere dobre prakse te se uz sve to i dobro nasmijali. Što je to edukatore_ice motiviralo za sudjelovanje u projektu i kako opisuju svoja iskustva, pročitajte u nastavku:

Kako to da si se odlučio_la baš za Startaj osnaženo?

Za programski paket Startaj osnaženo odlučila sam se upravo na temelju svog iskustva kao brucošice. Sjećam se da mi je tada puno značila podrška starijih kolegica i kolega, što u onom pravom akademskom smislu (kolokviji, završni ispiti, ECTS bodovi, materijali itd.), ali i u onom smislu ‘Mi smo tu kada ti nešto zatreba, prošli smo ovo što ti sada prolaziš i uspjeli smo. Uspjet ćeš i ti!‘. Veselila me pomisao da ću sada iz perspektive studentice s već određenim iskustvom studiranja moći s brucošicama i brucošima podijeliti svoja viđenja i svoje iskustvo u jednoj optimalno strukturiranoj i organiziranoj atmosferi radionice, pritom uz pomoć unaprijed vrlo kvalitetno pripremljenih materijala od strane voditeljica projekta. Jednako tako veselila sam se čuti iskustva i izazove s kojima se brucošice i brucoši susreću te tako dodatno učiti o sebi i drugima.

(Ivona)

Kroz projekt Startaj osnaženo sam mogao biti mini “savjetnik”, pružati vršnjačku pomoć na radionicama i malo se šaliti sa studentima brucošima te im pokazati da nije sve tako sivo – i da smo i mi (pre)živjeli te da će definitivno moći i oni.

(Nino)

Što te motivira da sudjeluješ u ovom projektu?

Motivira me želja da pomognem studentima koji prolaze kroz ono što sam i ja prolazila znajući da će im naša pomoć i iskustvo biti korisni. Sjećam se kako je meni bilo na prvoj godini i voljela bih da smo i mi imali nešto slično.

(Antonia)

Kakvo je iskustvo biti vršnjak pomagač?

Biti pomagač je iznimno ugodno i drago iskustvo. Upoznala sam mnogo zanimljivih ljudi i ostvarila poneko prijateljstvo, što je zapravo i najveća nagrada.

(Leonarda)

Koju poruku nastojiš prenijeti drugim studentima_icama?

Svi mi prolazimo kroz određene životne faze na svoj, jedinstven način pa tako i kroz fazu studiranja i građenja sebe. Sve je sasvim opravdano i u redu sve dok slušamo sebe i naučimo čuti sebe – pa čak i ako to znači ne izaći na taj ispit, odlučiti se za drugi fakultet ili uzeti si godinu slobodno. Na tom putu ne moramo biti sami već možemo potražiti i stručnu pomoć ili podršku prijatelja/prijateljice kojem vjerujemo.

(Lana)