Gostovanje Maríe Soledad Cisternas Reyes u Zagrebu

20.10.2023.

Dana 19. listopada 2023. u 14 sati u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zagrebu održano je predavanje čileanske aktivistice za prava osoba s invaliditetom Maríe Soledad Cisternas Reyes pod nazivom “Inkluzivno obrazovanje za osobe s invaliditetom: izazovi za obrazovni sustav”. Predavanje je organizirao Ured za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu uz pomoć Veleposlanstva Republike Čile u Republici Hrvatskoj.

Predstavnici Sveučilišnog savjetovališnog centra Sandra Nuždić i Tino Vodanović su na Sveučilištu u Zagrebu prvo sudjelovali na redovitom mjesečnom sastanku Koordinacije Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju te potom na inspirativnom predavanju jedne od najvećih aktivistica u području tema osoba s invaliditetom.

Maria Soledad Cisternas Reyes, odvjetnica iz Čilea te članica Odbora Ujedinjenih naroda za osobe s invaliditetom i pristupačnost koji je izradio nacrt Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, i sama je osoba s invaliditetom. Svoje djelovanje je usmjerila na aktivnu borbu za prava osoba s invaliditetom na regionalnoj i globalnoj razini.

U svom predavanju osvrnula se na sve važne elemente članka 24. Konvencije o pravima osoba s invaliditetom koji govori o obrazovanju osoba s invaliditetom na svim razinama. Kratkim filmićima i primjerima ilustirala je važnost inkluzivnog obrazovanja, razumne prilagodbe, individualiziranog pristupa, komunikacije na jeziku koji osoba koristi, educiranih nastavnika te digitalne tehnologije.

Detaljnije informacije o gostovanju pročitajte na poveznici.