(Ne)vidljivi u visokom obrazovanju: edukacija za FMTU

Ured za studente s invaliditetom Sveučilišta u Rijeci održao je radionicu na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Iki na temu “(Ne)vidljivi u visokom obrazovanju: rad nastavnog i nenastavnog osoblja s ranjivim skupinama studenata*ica)” u ponedjeljak 6. svibnja 2024.

Dvosatnoj radionici prisustvovalo je dvadesetak zaposlenika i zaposlenica FMTU-a, uključujući dekana prof. dr. sc. Marka Perića, kao i prodekane i prodekanice fakulteta. Kroz niz neformalnih aktivnosti i diskusija, razgovaralo se o studentskoj populaciji današnjice, s posebnim naglaskom na 18 ranjivih i podzastupljenih skupina mladih u visokom obrazovanju.  Također su se razjašnjavali pojmovi privilegija i intersekcionalnosti, te načini za postizanje razumnih prilagodbi i univerzalnog dizajna.

U okviru teme inkluzije, raspravljana je i perspektiva YUFE mreže gdje Sveučilište u Rijeci surađuje s drugim europskim sveučilištima kako bi se unaprijedila inkluzija na više načina. To uključuje stvaranje sigurnog i pristupačnog okruženja za studente i studentice, razvijanje inkluzivnije komunikacije, uključivanje tema inkluzije u nastavne sadržaje, i osiguravanje dostupnosti nastavnih materijala.

Istaknuta su izlaganja suradnice Klare Grašić o značajkama suvremenih generacija te vanjskog suradnika Tina Vodanovića o intersekcionalnosti i osobnom iskustvu inkluzije u formalnom obrazovanju. On je naglasio važnost individualnog i jednakopravnog pristupa u radu.

Još jednom zahvaljujemo dr. sc. Mariji Ivaniš na pozivu i osoblju FMTU na gostoprimstvu!